28 червня в Україні відзначають День Конституції

У середу, 28 червня, відзначають 21-шу річницю з моменту, як була ухвалена Конституція України. День Конституції є державним святом і тому 28 червня в Україні є офіційним вихідним.

Основний документ країни був ухвалений Верховною Радою вночі проти 28 червня 1996-го – на п’ятий рік після проголошення незалежності України. Після майже доби безперервної роботи у сесійній залі народні депутати таки ухвалили документ 315 голосами. Того ж дня Конституція України набула чинності. При цьому Україна була останньою з колишніх радянських республік, яка ухвалила нову Конституцію.

Прийняття Конституції закріпило правові основи незалежної України, її суверенітет і територіальну цілісність, стало важливим кроком у забезпеченні прав людини та громадянина, сприяло подальшому підвищенню міжнародного авторитету України на світовій арені.

З того часу до Конституції кілька разів вносили зміни – під тиском певних політичних сил чи відповідно до потреб часу. Перший раз зміни до основного документу країни були внесені у грудні 2004 року. Тоді для подолання гострої політичної кризи під час Помаранчевої революції, за вимогою політичних сил Віктора Януковича та Леоніда Кучми український парламент ухвалив закон №2222-IV «Про внесення змін до Конституції України» та (в пакеті до нього) про внесення змін до закону про вибори президента.

Закон на основі проекту Симоненка-Медведчука про зміни до Конституції (про політичну реформу) передбачав перехід від президентсько-парламентської до парламентсько-президентської форми правління, формування уряду коаліцією депутатських фракцій, подовження терміну повноважень Верховної Ради до 5 років. Закон набув чинності від 1 січня 2006 року.

Однак вже після приходу до влади Віктора Януковича і Партії регіонів 30 вересня 2010 року Конституційний суд України визнав неконституційним ухвалений у 2004-му закон «Про внесення змін до Конституції України» з формулюванням «у зв’язку з порушенням процедури його розгляду та прийняття». З цієї дати знову почала діяла Конституція 1996 року.

Крім того, 2011 року вносили зміни до Конституції щодо місцевих виборів, 2013-го – щодо діяльності Рахункової палати. Однак вже від початку 2014-го на тлі політичної кризи в Україні активізувалися пропозиції «повернутися до Конституції 2004 року». Під цим малося на увазі обрання парламенту за пропорційною системою та позбавлення президента значної частини сильних повноважень.

Уже 21 лютого 2014-го Верховна Рада конституційною більшістю в 386 голосів ухвалила за основу та в цілому без рішення профільного комітету проект закону про відновлення дії окремих положень Конституції України. Наступного дня, враховуючи, що цей закон не був підписаний президентом, парламент ухвалив нову постанову «Про текст Конституції України в редакції 28 червня 1996 року, із змінами і доповненнями, внесеними законами України від 8 грудня 2004 року №2222-IV, від 1 лютого 2011 року №2952-VI, від 19 вересня 2013 року №586-VII». Цей закон набув чинності 2 березня 2014-го.

Таким чином, від 2 березня 2014 року в Україні є чинною Конституція, ухвалена 28 червня 1996 року, зі змінами і доповненнями, внесеними законами України 8 грудня 2004 року, 1 лютого 2011 року, 19 вересня 2013 року і 21 лютого 2014 року.

Водночас на цьому конституційний процес в Україні не спинився. Так, парламент попередньо схвалив президентський закон про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади). При цьому голосування за нього ознаменувалося скандалом – три з п’яти фракцій коаліції («Батьківщина», «Самопоміч» та Радикальна партія Олега Ляшка) не підтримали закон, тоді як «Опозиційний блок» колишніх регіоналів проголосував «за». В результаті фракція Ляшка залишила коаліцію. Крім того, 2 червня 2016 року Верховна Рада ухвалила закон про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя), або так звану судову реформу.

Напишіть відгук